KASZTELANIA.PL - PIERWSZY OŚWIĘCIMSKI PORTAL INTERNETOWY

FORUM DYSKUSYJNE
Teraz jest środa, 13.12.2017, 6:17

Strefa czasowa: UTC [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 18.04.2012, 11:06 
Offline
na swoim

Dołączył(a): czwartek, 31.03.2005, 17:06
Posty: 974
Czyli niby kto? Skad takie informacje? Mam decyzje srodowiskowa i jest wydana na Synthos.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18.04.2012, 13:31 
Offline
często tu pisze
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9.03.2006, 11:26
Posty: 107
Lokalizacja: ze wsi
Piotr Rymarowicz napisał(a):
Czyli niby kto? Skad takie informacje? Mam decyzje srodowiskowa i jest wydana na Synthos.
zaskoczony jestem, że na Synthos :roll:
podejrzewam o co chodzi ale nic nie powiem :?

_________________
nieważne ile ważysz ważne ile możesz wypić


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28.04.2012, 6:34 
Offline
na swoim

Dołączył(a): czwartek, 31.03.2005, 17:06
Posty: 974
http://web.um.oswiecim.pl/oswiecim/umos ... acja&id=84

Interpelacja dotyczy:
spalarni śmieci
(znak OR.b.0003.18.2012 zgłoszona dnia 2012-03-28, na sesji Rady Miasta Oświęcim przez: Maciej Starzyński )


Szanowny panie Prezydencie składam interpelacje następującej treści:
Ostatnio w mediach pojawiły się informacje na temat spalarni śmieci, która ma być zlokalizowana na terenie firmy Synthos Dwory sp, z o, o. Chciałbym, aby Pan wyjaśnił mi, jak również mieszkańcom następujące kwestie:
1. Czy lokalizacja spalarni została ujęta w projekcie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami?
2. Jakie stanowisko ma w tej sprawie Zarząd Województwa Małopolskiego?
3. Czy w grudniu ubiegłego roku firma Synthos uzyskała decyzję środowiskową dotyczącą budowy spalarni w rejonie obejmującym Monowice i Dwory?
4. Czy zwiększą ceny selektywnej zbiórki odpadów i recykling dla mieszkańców? (jeżeli tak to w jakiej skali?)
5. Czy wybudowanie sortowni, może w przyszłości kompostowni w Składowisku Odpadów Komunalnych nie jest chybioną inwestycją i wyrzucaniem pieniędzy w przysłowiowe błoto?
Panie Prezydencie bardzo proszę o rzeczowe podejście do sprawy i dogłębnie jej zbadanie . Ten temat powinien interesować nas wszystkich.


Odpowiedź Prezydenta Miasta Oświęcim
(udzielona w dniu 2012-04-12)


Szanowny Panie Radny,
odpowiadając na interpelację złożoną na sesji Rady Miasta Oświęcim w dniu 28.03,2012 r. w sprawie spalarni śmieci, która ma być zlokalizowana na terenie firmy Synthos Dwory Sp. z o.o. - uprzejmie informuję:
1. W projekcie Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Małopolskiego w regionie zachodnim obejmującym m.in. powiat oświęcimski została ujęta instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych,
2. Zarząd Województwa Małopolskiego ustosunkował się pozytywnie do wniosku inwestora tj. firmy Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Oświęcimiu ul. Chemików 1 i wpisał zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych do projektu planu,
3. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została wydana w dniu 12.12.2011 r. pod nr 12/2011,
4. Ceny selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu w tym elemencie gospodarki odpadami komunalnymi nie zwiększą się, ponieważ przy instalacji termicznego przekształcania odpadów nie ma potrzeby zwiększania (w porównaniu do stanu obecnego) zakresu prowadzenia segregacji w celu odzysku materiałowego, a tym samym nie zwiększą się koszty z tym związane. W przypadku instalacji termicznego przekształcania odpadów będziemy mieli do czynienia z odzyskiem energetycznym odpadów, stąd nie będzie potrzeby nadmiernego rozbudowywania segregacji u "źródła" co ograniczy koszty związane ze zbieraniem odpadów i ich przygotowaniem do sprzedaży.
Natomiast osobną kwestią jest cena za przyjęcie jednej tony odpadów komunalnych do instalacji termicznego przekształcania. Inwestor tj. Synthos Dwory 7 na tym etapie realizacji projektu nie określił jaka będzie to cena ponieważ jest ona uzależniona od wielu elementów rozstrzyganych na późniejszych etapach realizacji projektu, Mając jednak na uwadze fakt istnienia innych instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w rejonie zachodnim, cena ta musi być na tyle konkurencyjna, aby Gminy władające odpadami wskazywały instalację termicznego przekształcania jako instalację, w której zagospodarowywane będą odpady komunalne.
5. Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych pracuje najefektywniej jeżeli wsadem są odpady wcześniej przygotowane tzn. po mechanicznej obróbce w instalacji do sortowania, w której następuje wydzielenie materiałów inertnych (piaski, popioły), odpadów szkła i metali, a także odpadów niebezpiecznych. Instalacja sortowni może więc i powinna uzupełniać instalację termicznego przekształcania i być wykorzystywana do przygotowania paliwa alternatywnego, które powstaje w wyniku wysortowania oraz odpowiedniego przygotowania frakcji odpadów charakteryzujących się wysoką wartością opałową. Podobnie kompostownia, w której prowadzony będzie proces odzysku organicznego odpadów pochodzących z terenów zielonych oraz bioodpadów wydzielonych na sitach w sortowni odpadów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28.04.2012, 9:20 
Offline
zawodowy kasztelanin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3.10.2004, 19:42
Posty: 2694
Natomiast osobną kwestią jest cena za przyjęcie jednej tony odpadów komunalnych do instalacji termicznego przekształcania. Inwestor tj. Synthos Dwory 7 na tym etapie realizacji projektu nie określił jaka będzie to cena ponieważ jest ona uzależniona od wielu elementów rozstrzyganych na późniejszych etapach realizacji projektu
--------------------
Otóż to.
Władze Miasta niezbyt przejmują się podstawowymi problemami mieszkańców zadowalając się tym, że ktoś inny je rozwiązuje nabijając firmom kasę. Miasto jest już dzisiaj w pełni uzależnione od monopolu "Synthosu" na dostawę ciepła,ceny odbioru ścieków komunalnych dyktuje MPOŚ w której Miasto praktycznie nie ma nic do gadania wskutek zaniedbania ustalenia wielkości udziałów w/g wniesionego aportu którego wartość została zaniżona, jutro spalarnia odpadów komunalnych będzie dyktować ceny odbioru śmieci które od nowego roku obowiązkowo przejmie Miasto.
Jeśli zatem Miasto ustali opłaty umiarkowane, na obecnym poziomie (tak być powinno, ponieważ "podatek śmieciowy" będzie płacił każdy, a więc nie będzie można indywidualnie odstawiać nieczystości stałych lub wyrzucać do lasu) to podatek śmieciowy będzie dyktować praktycznie "Synthos".
O ile opłaty za wodę są dzisiaj na przyzwoitym poziomie, - to przykład Brzeszcz wskazuje, co się dzieje gdy prywatyzuje się usługi komunalne o charakterze monopolistycznym.

Kto z Władz Miasta posiada akcje "Synthosu"?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28.04.2012, 15:02 
Offline
stały bywalec

Dołączył(a): wtorek, 7.06.2011, 18:22
Posty: 233
samum napisał(a):
Kto z Władz Miasta posiada akcje "Synthosu"?


proszę sprawdzić oświadczenia majątkowe zamiast stawiać takie retoryczne pytanie sugerując jakoby coś na rzeczy było :?

_________________
http://www.facebook.com/naszychpelnospraw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28.04.2012, 15:58 
Offline
zawodowy kasztelanin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3.10.2004, 19:42
Posty: 2694
Waldek napisał(a):
samum napisał(a):
Kto z Władz Miasta posiada akcje "Synthosu"?


proszę sprawdzić oświadczenia majątkowe zamiast stawiać takie retoryczne pytanie sugerując jakoby coś na rzeczy było :?

-----------------
Panie Waldku
W poprzedniej kadencji, bodaj 6 lat temu Rada Miasta badała sprawę zaniżenia udziałów Miasta w Spółce MPOŚ. Nie doszukano się celowego nadużycia czy zadziałania na niekorzyść interesów majątkowych Miasta.
W świetle odpowiedzi na interpelację zacytowanej wyżej mam uzasadnione przypuszczenie, że ustalając "podatek śmieciowy" i uzależniając jego przyszłą wysokość od nieznanych dzisiaj kosztów spalania śmieci skazujemy się na dyktat monopolisty. Gdyby ktokolwiek z członków władz posiadał akcje Synthosu - to byłbym zrozumiał takie pasywne zachowanie wobec interesów Miasta. Byłoby to logiczne. Ale w przeszłości nie tak odległej nielogiczne zachowania władz nie musiały być sutkiem zabiegów o własne, prywatne interesy, aby obiektywnie szkodzić Miastu, albo co najmniej być zaniechaniem działań w celu zabezpieczenia interesu Miasta.
Z mniej odległych przykładów przywołam przyzwolenie władz Miasta na wywłaszczenie Miasta z gruntów pod Rynkiem Głównym, wykup Rynku Głównego za kwotę i nieruchomości ca min. 5. mln zł mimo korzystnych dla Miasta rozstrzygnięć sądowych i administracyjnych, a także zaniechanie z nieznanych mi przyczyn - dochodzenia od Skarbu Państwa odszkodowania za oczywiste szkody spowodowane wydaną z naruszeniem prawa decyzję Wojewody - wywłaszczająca bezprawnie Miasto.
Ponieważ męczy mnie rola tropiciela - chciałbym te informacje uzyskać bez grzebania się w rozmaitych dokumentach, oświadczeniach które jak dowodzi casus Pana Posła Grasia trudno nieraz dociec, kto sporządza, kto podpisuje, zwłaszcza, że polscy dygnitarze tak usilnie zabiegają o interes publiczny, że mogą zapomnieć o własnych - odpowiednio mniejszych. :)
Ja Panie Waldku nie zwykłem sugerować. Jak mam uzasadnione podejrzenia - zwracam sie z tym do prokuratury.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 18.11.2013, 10:53 
Offline
na swoim

Dołączył(a): czwartek, 31.03.2005, 17:06
Posty: 974
Z przyjemnoscią informuję, że Towarzystwo na Rzecz Ziemi otrzymało nagrodę w konkursie Eko-liderzy 20 lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Towarzystwu przyznano nagrodę w kategorii Eko-projekt za projekt „Ochrona rybitw w Dolinie Górnej Wisły”.
Wiecej: http://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/in ... x?id=11087


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8.06.2016, 10:36 
Offline
na swoim

Dołączył(a): czwartek, 31.03.2005, 17:06
Posty: 974
http://web.um.oswiecim.pl/bip/dokumenty ... /27494.pdf
Warto się zainteresować. Osoba, która widziała projekt twierdzi, że smrodu będzie przybywać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8.06.2016, 20:11 
Offline
często tu pisze
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9.03.2006, 11:26
Posty: 107
Lokalizacja: ze wsi
Piotr Rymarowicz napisał(a):
http://web.um.oswiecim.pl/bip/dokumenty/pliki/61/27494.pdf
Warto się zainteresować. Osoba, która widziała projekt twierdzi, że smrodu będzie przybywać.
O co chodzi? Takie głupie gadanie o tajemniczym smrodzie nic nie wnosi. Konkrety. Fakty.

_________________
nieważne ile ważysz ważne ile możesz wypić


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL