KASZTELANIA.PL - PIERWSZY OŚWIĘCIMSKI PORTAL INTERNETOWY

FORUM DYSKUSYJNE
Teraz jest czwartek, 14.12.2017, 1:27

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 7.12.2011, 9:37 
rezydent

Panie Jaskółka... Pan naprawdę tak myśli czy Pan udaje? Czy nie widzi Pan różnicy w tym, że jeśli bilet nie jest imienny to może z niego korzystać wiele osób a jak jest podpisany to tylko jedna? Nie widzi Pan różnicy w cenie takich (na okaziciela i imiennego) biletów? No to rzeczywiście dalsza nasza dyskusja nie ma sensu ;)
Ps. Czy ja gdzieś napisałem, że Pan podważa regulamin jako niezgodny z prawem?

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 9:43 
rezydent

Wojciechu... to było 22 lata temu ;) Czasy się zmieniły, ale... masz rację wszytko może się wydarzyć ;)

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 10:15 
stały bywalec

Czy bilet zapłacony jest ważny czy nie?Czy ważniejsze jest nazwisko na bilecie czy zapłata za ten przejazd? "Zaba" nie ściemniaj.Odpowiedz na pytanie i go sensownie uzasadnij.

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 11:41 
rezydent

Bilet bez podpisu nie jest ważny... Co tu można ściemniać? Uzasadniałem to już wielekrotnie powyżej...

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 11:44 
stały bywalec

To co piszesz nie jest uzasadnieniem do tego wymogu podpisania biletu miesięcznego.
http://patrz.pl/mp3/bilet-miesieczny-na ... iela-psalm

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 11:51 
rezydent

Niestety nie wiem co to za materiał, wiec nie mogę się ustosunkować...
Wydaje mi się, że dalsza rozmowa z Panią jest zbędna... Skoro nie rozumie Pani jaka jest różnica w bilecie na okaziciela (z którego może korzystać kilka osób) od biletu imiennego...

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 12:21 
stały bywalec

Ja rozumiem dobrze.Tylko proszę mi wytłumaczyć dlaczego ma być podpisany a nie wystarczy nr.pesel który powinna wpisać osoba sprzedająca bilet?MZK ma prawo do ustalania warunków marketingowych w swoim przedsiębiorstwie, a bilet miesięczny z powodu niższej ceny za przejazdy autobusami MZK jest na okaziciela. Obowiązek wpisania nr.peselu powinien spoczywać na sprzedającym i wtedy nie było by problemu.Cała ta dyskusja pokazała że "wiemy że gdzieś dzwonili tylko nie wiemy w którym kościele".Problem wyniknął z nie podpisanego biletu, a gdyby był wpisany pesel przez kasjerkę(tak praktykują inne Zakłady w Polsce) nie było by problemu.

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 12:38 
zawodowy kasztelanin

Zaba
Standardowe zachowanie Pana Samuna... Nie przeczytał (bo raczej nie zakładam, że nie zrozumiał) poprzednich postów i pokazuje nam swoje mądrości... żenujące wywody....
Tu trzeba bezwzględnie rozróżnić dwie kwestie... Pierwsza to zachowanie kierowcy... Wszyscy zgodzili się, że jest naganne i powinny się tym zająć inne służby, choć sam osobiście wątpie, że takie zdarzenie miało miejsce... Druga sprawa to kwestia biletów
Panie Zaba
Nadął się Pan jak Ropuch by wygłosić orędzie. Wszystkich zainteresowanych, w tym uczonych, odsyłam do uchwalonego, obowiązującego regulaminu.

http://www.mzk.oswiecim.pl/strona.php?parent=4

Jak Państwo łatwo zauważycie, nie mam tam mowy o podpisie, a jedynie trwale wpisanych danych osobowych i to jest logiczne, zrozumiałe i słuszne,
ponieważ różne mogą być tytuły prawne do korzystania z takiego biletu przez określone osoby.
Regulamin nie określa, kto ma zamieścić te dane w bilecie, ale jest logicznym, że wystawca biletu, bo jego posiadacz nie jest uprawniony do "sporządzania" czy obrabiania tego dokumentu, zwłaszcza, że posiadacz jest obowiązany okazać inny jeszcze dokument potwierdzający jego tożsamość.Jeśli zatem bilet jako dowód zawarcia umowy, nie zawiera obligatoryjnych elementów skutkujących jego "nieważność", to jest to wynik zaniedbania wystawcy i nie wystarczy tu sam "podpis", ale "dane osobowe"(prawdopodobnie chodzi o nazwisko i imię).
Wniosek o wystawienie biletu imiennego zapewne powinien te dane zawierać, bo na ich podstawie wystawia się bilet i fakturę o której mowa w regulaminie. Inne rozumienie tego zapisu prowadziło by do fałszywego stwierdzenia, że MZK wydaje blankiet , który wypełnia dowolnie nabywca, byle dane osobowe zgadzały się z okazanym kontrolującemu dowodem tożsamości.

Tak więc Panie Zaba. nie bądź Pan taki iuris peritus.

Pilnuj szewcze kopyta

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 13:39 
rezydent

Brniecie Państwo... Wszytko można ładnie nazwać i opisać... Wiadomo jaki był sens moich i poprzedników wypowiedzi... Jak dla mnie sprawa jest jasna... a Państwu... proponuję wytoczyć proces MZK... Pan Jaskółka się jeszcze dołączy bo przecież ich regulamin łamie również poniekąd prawa człowieka czy wolności... już nie pamiętam ;)

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 14:23 
stały bywalec

Proponuje ochłonąć i nauczyć się dyskutować a nie pokazywać swoją wyższość nad pozostałymi.Nikt z dyskutujących nie zarzucił łamania prawa przez MZK więc proces jest twoim wymysłem, a każdy ma prawo do swoich poglądów i trzeba nauczyć się je szanować.

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 14:29 
na swoim

Taki mały off top apropo miesięcznych w naszym lokalnym skansenie komuny. Pamiętam, że pani dyspozytorka, która wydawała legitymacje na bilety zawsze wpisywała z uporem maniaka przestanek początkowy przy szkole mimo że wielu wolałoby dojeżdżać np. z nieistniejącej już pętli na aplacu Kościuszki. Na nic zdawały się uwagi i awantury. A Tobiczyk tylko głupkowato się śmiał...

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 17:12 
często tu pisze

Brakuje mi kilku szczegółów, aby dobrze ocenić tą sytuację.
Dlatego pytam:
Kiedy mama zakupiła bilet, w tym dniu czy wcześniej?
Czy w tym autobusie był tylko kierowca-kontroler i ta dziewczyna?
Czy brakowało podpisu czy wypełnionych danych osobowych?
Jak według pani powinni zachować się kontrolerzy biletów? Obecnie są nowi i spisują dane w autobusie a nie wysiadają z gapowiczami.

"ZofiaM. napisał(a):
Proszę podać choć jeden sensowny powód wprowadzenia do regulaminu korzystania z biletu MZK wpisu osoby korzystającej z tego biletu.

Wiele osób korzystałoby z jednego biletu miesiecznego, skutkiem takiego postępowania byłyby np droższe bilety jednorazowe.
"ZofiaM. napisał(a):
Tylko proszę mi wytłumaczyć dlaczego ma być podpisany a nie wystarczy nr.pesel który powinna wpisać osoba sprzedająca bilet?

Proszę podać nazwę dokumentu młodzieży szkolnej, w którym jest pesel wraz ze zdjeciem.
Ps. Jednego dnia sprawdzali mi bilet w Oświęcimiu i w Krakowie. Widziałem tam chłopaka,który poprzez "skaner?" sprawdzał miesieczne bilety.

Ostatnio edytowano czwartek, 8.12.2011, 11:17 przez Peter23, łącznie edytowano 3 razy

PostNapisane: środa, 7.12.2011, 17:47 
stały bywalec

Bilet z tego co wiem zakupiony w tym samym dniu.Byli inni pasażerowie.Brak podpisu.Dać długopis i poprosić o podpis biletu.
Cytuj:
Wiele osób korzystałoby z jednego biletu miesiecznego, skutkiem takiego postępowania byłyby np droższe bilety jednorazowe.
Nie rozumiem dlaczego te bilety miały by być droższe? Możliwe że wiele osób by korzystało ale nie na raz ,więc każdy przejazd był już opłacony w kwocie zakupu biletu.
Cytuj:
Tylko proszę mi wytłumaczyć dlaczego ma być podpisany a nie wystarczy nr.pesel który powinna wpisać osoba sprzedająca bilet?
Numer PESEL jest to 11-cyfrowy, stały symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący określoną osobę fizyczną.

Pesel zbudowany jest z następujących elementów:

* daty urodzenia
* liczby porządkowej
* płci
* cyfry kontrolnej
tak więc zdjęcie jest niepotrzebne,wystarczy zwykła legitymacja szkolna gdzie jest wpisana data urodzenia i płeć wynikająca z imienia.

PostNapisane: czwartek, 8.12.2011, 7:36 
rezydent

Peter23,
Proszę mi nie przypisywać słów ktrych, nie wypowiedziałem (napisałem) ;) To o peselu to nie są moje słowa ;)

PostNapisane: czwartek, 8.12.2011, 8:44 
zawodowy kasztelanin

Jerzy Domż napisał(a):
A niech to sobie będzie pesel ...
Wszystko jedno. Ważne, by dało się zidentyfikować właściciela biletu.
I wbrew temu co wypisuje tu Pan Samum, wszystko jedno kto te dane wpisze.
Reszta tej dyskusji to istny kabaret.
Żaba - nie przejmuj się - masz rację :)

--------
Co wszystko jedno?
Gdzie Pan to wyczytał?
Pan , ani Pan Zaba, ani pasażer - nie jesteście uprawnieni do określania ani wzoru biletu, ani osób którzy mają prawo w imieniu MZK wystawiać bilet. Powołany regulamin nie upoważnia kogokolwiek do poprawek czy "wypełniania" biletu.Od tego jest wystawca.
Panie Domż
Podobnie jak i Pan Zaba ( ja takich kompetencji sobie nie uzurpowałem) nie jesteście w żadnym zakresie upoważnieni do dokonywania wykładni postanowień Regulaminu.
Ponieważ Uchwało dawcą jest Rada Miasta Oświęcim - tylko Ona jest władna dokonać wykładni autentycznej.
W przypadku dokumentów publicznych nie jest "wszystko jedno" kto jest upoważniony, zobowiązany.
Regulamin nie deleguje jakichkolwiek uprawnień do "uzdatniania", poprawiania biletu dla kogokolwiek innego poza MZK. Prawo karne chroni natomiast dokumenty publiczne przed ingerencją osób nieupoważnionych.
Prawdopodobnie jako urzędnicy, instynktownie będziecie usiłowali w oczywistej sprawie - "zwalić" na pasażera, kogokolwiek "wszystko jedno", byle nie ja.

W tej sprawie proponuję zwrócić się do Rady Miasta Oświęcim o wykładnię, czy zmianę postanowień regulaminu celem uściślenia: kto, jakie dane ma zamieścić, na jakim bilecie (określić wzór, sposób wypełniania, długopis, atrament, pisak) oraz profilaktycznie - minimalny poziom inteligencji uprawnionych do kontroli.
Przy założeniu że "wszystko jedno" należy brać poprawkę na głupotę, nadgorliwość, niezmienne ciągoty do wykazania "kto tu ma rację".

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]