KASZTELANIA.PL - PIERWSZY OŚWIĘCIMSKI PORTAL INTERNETOWY

FORUM DYSKUSYJNE
Teraz jest wtorek, 17.10.2017, 6:55

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 13.06.2008, 10:50 
rezydent

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3501 ... 6-13-03-06

Teren dawnego Czeczott'a, a układ wiatrów u nas, to raczej zachodni ...

Czy w ogóle woj. Małopolskie, a w szczególności Powiat Oświęcimski
i okoliczne gminy, były informowane o tej inwestycji ?

JKK

PostNapisane: poniedziałek, 16.06.2008, 19:21 
obserwator

Wygląda na to, że ten temat nikogo nie obchodzi. :(

Realiści (a bo to panie na pewno nic z tego nie wyjdzie...) czy może po prostu bez wyobraźni (nie takie elektrownie przeżyliśmy...) ? A co na to zieloni wszelkiej maści ? Czekają na pierwszy komin ? (będzie gdzie zawieszać transparenty)

Fakt, ze usytuowanie trochę kiepskie z punktu widzenia Oświęcimia, nawet jak uwzgledni się tzw ekologiczność współczesnych inwestycji (to, że trują mniej nie znaczy wcale, że nie trują w ogóle). Dla zainteresowanych polecam znalezioną gdzieś w sieci (google twoim przyjacielem) różę wiatrów dla naszej miejscowości.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16.06.2008, 22:27 
na swoim

jak się mieszka na bombie to granat za miedzą już niestraszny.dodatkowo w lini prostej niedużo dalej jest Jaworzno. jakoś nikt szat nie drze z tego powodu.

myślę że prostaki i chamy palące śmieci w CO po zapadnięciu zmroku są bardziej uciążliwi.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17.06.2008, 19:36 
obserwator

Jaworzno jakby trochę w inną stronę.... (J_K_K juz pisał, ze na naszym terenie jest zdecydowana przewaga wiatrów zachodnich). Siersza zresztą też.

I różnica z "prostakami i chamami" jakby fundamentalna - tych przy odrobinie dobrej woli i konsekwencji mozna spacyfikować, w przeciwieństwie do działającej systemowej elektrowni.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 6:41 
zawodowy kasztelanin

Inwestycja pod każdym względem korzystna także dla Oświęcimia.
Wola, podobnie jak inne osady przykopalniane przezywa głęboki kryzys.Wysokie bezrobocie łagodzi emigracja zarobkowa i rzesza młodych emerytów.Elektrownia umożliwi i uczyni opłacalnym wydobywanie węgla z relatywnie młodej kopalni skazanej na likwidacje.
Niewątpliwe nadwyżki ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania okolicznych miejscowości a także Oświęcimia
Panie Tomgol
Dostawy energii cieplnej w Oświęcimiu są b. kosztowne, m.in. wskutek monopolu Firmy Synthos.
Setki odbiorców ciepła z Zaborza, zrezygnowało z wygodnej energii.Mimo rozprowadzenia ciepła po budynkach Starego Miasta, większość wykorzystuje kotły węglowe, gazowe,olejowe, bo po prostu korzystanie z sieci jest nieopłacalne (min. dwukrotnie droższe).
Ponadto. uzależnienie sie od monopolisty stwarza określone kłopoty.
Tak więc "chamy i prostaki" utrzymują swoje kotłownie z oczywistych przyczyn ekonomicznych, a ponadto, spalając opakowania, odciążają składowisko.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 7:12 
zawodowy kasztelanin

Ja bym tam wolał elektrownię atomową... :wink: Ale na to chyba nie ma szans.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 9:27 
rezydent

samum napisał(a):
Elektrownia umożliwi i uczyni opłacalnym wydobywanie węgla z relatywnie młodej kopalni skazanej na likwidacje.
Niewątpliwe nadwyżki ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania okolicznych miejscowości a także Oświęcimia

1. Czeczott już dawno został zlikwidowany i włączony do Piasta jako Ruch II.

2. To ma być elektrownia, a nie elektroCIEPŁOWNIA.

3. Co mi nawet po elektrowni, skoro linie energetyczne w terenie dalej są napowietrzne i w takim stanie, że dają przydział prądu na 16A max ??

4. Jeżeli to faktycznie będzie nowoczesny zakład (czego sobie i Państwu życzę), to nie zdziwcie się, jak przewidywane zatrudnienie sięgnie np. 50 osób max.

JKK

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 17:22 
zawodowy kasztelanin

alfredn napisał(a):
Ja bym tam wolał elektrownię atomową... :wink: Ale na to chyba nie ma szans.

--
To se ne wrati
dzięki ciemnocie Żarnowiec został rozszabrowany.Male prawdopodobieństwo, że Państwo Polskie zdolne będzie podjąć takie zadanie, zbyt duzo agencji rozkradania mienia.żadna partia nie podejmie tego w programie, bo to nie na jedna kadencję, podobnie jak ratusz w Oświęcimiu.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 20:06 
rezydent

Witam,
Kolego J_K_K proponuje zapoznać się z tematem a potem zabierać w nim głos i pisać bzdury... W Polsce mamy deficyt mocy... Każda taka inwestycja jest nam potrzebna... Większość istniejących bloków wytwórczych jest w opłakanym stanie. Średni czas wybudowania nowych bloków w Polsce wynosi kilkanaście lat. Dla przykładu nowy blok w Pątnowie, pierwszy na parametry nadkrytyczne, budowano ponad 20 lat... Niemcy deklarują wybudowanie go w ok 6 lat... Elektrownia wcale nie jest jakaś wielka... 800 MW... ale za to jest (ma być) bardzo sprawna)... Ma mieć instalacje wyłapywania CO2... Jeżeli komukolwiek to coś mówi... Tak jak to już wspomniano... średnie osiedle domków jednorodzinnych wprowadza większe zanieczyszczenia do środowiska niż taka nowa instalacja... ale jak ktoś nie ma pojęcia o temacie... a jedynie zasłyszy coś pod sklepem to potem wypisuje bzdury... Elektrownia to nie jest jakiś zakład produkcyjny w którym im nowszy sprzęt tym mniejsze zatrudnienie... Ludzie odrobina wyobraźni... Internet jest niestety takim medium który przyjmie wszystkie bzdury... i niestety dodatkowo je powiela... Potem Pan X po przeczytaniu steku bzdur przez Pana Y bierze to za fakt autentyczny i przekazuje to Panu Z...
Polska jest krajem w którym marudzenie jest cechą najdumniejszą... Nie jest Panem ten kto coś robi... ale ten co najbardziej marudzi... szczególnie w tematach o których nie ma pojęcia...

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 22:06 
obserwator

Kolego Zaba,
widzę ze w końcu objawił sie nam tutaj fachowiec od energetyki - wyłapywanie CO2 to piękna rzecz... Tylko po co mowi sie tyle o limitach emisji tegoz wlasnie CO2 do atmosfery ? Czyzby nie cały CO2 był wyłapywany ? Kto za tym stoi ?? :) I dlaczego polska energetyka trzęsie juz portkami ze strachu ? Chyba nie powie nam Kolega, ze przez ostatnie 20 lat nic sie w tej branzy nie modernizowało/instalowało i dopiero teraz przyjdą Niemcy i nam pokażą ekologiczne elektrownie ? Z których zamiast produktow procesu spalania węgla (fakt, że mocno zredukowanych) z kominów wydobywa sie fiołkowy zapach ?

Z tym osiedlem - srednim - domków jednorodzinnych to tez trochę ściema, ciemny lud to kupi ??

Chciałem tez zauwazyc, że nikt tutaj (do tej pory) nie kwestionuje deficytu mocy w Polsce i wieszczonego przez niektórych (polecam np. wywiad z p. Ścierskim - o ile to nazwisko cos Koledze mówi; na www.cire.pl znajdzie też kolega trochę ciekawych informacji, tak na szybko) kryzysu energetycznego w najblizszej przyszłości. Mowimy tutaj o realnym zagrozeniu zanieczyszczeń (wszelkiej masci) wysyłanych mimowolnie w stronę Oświęcimia przez nawet najnowoczesniejsze instalacje, bez wzgledu na to czy wybuduja je Niemcy czy Turcy. Na chłodniach nieodległego Jaworzna III (PKE lub jak kto woli Tauron) wymalowali hasło 'Czysta energia'; tez nic nie trują ?

Powitajmy oklaskami nowa elektrownię za miedzą, postawmy sobie spalarnię smieci, 2 huty, zakład syntetycznej benzyny i chociaż małą kopalnię dowolnego surowca - ile miejsc pracy przybędzie ! Emigracja zarobkowa przejdzie do historii (przynajmniej w pewnych grupach zawodowych, niekoniecznie tych najlepiej wykształconych), emeryci będa mieli gdzie dorobić, nasz sympatyczny Prezydent będzie w końcu miał sukces i może nawet zostanie czlowiekiem roku 'Wprost' :) Bedzie super !

Ja jako ten marudzący (skoro to nasz cecha narodowa, czuję się usprawiedliwony) w temacie, o którym mam jednak pewne pojęcie chciałbym tylko, zeby moje dzieci gdy dorosną miały ochotę tutaj mieszkać; żeby nasze małe miasto nie dołączyło do grona zdewastowanych ekologicznie terenów z niskim bezrobociem. Jest trochę bardziej przyszłościowych branż w które inwestuja mądrzejsi od nas, po cholerę radosnie pchać się w te brudniejsze ?

Tytuł:
PostNapisane: środa, 18.06.2008, 22:54 
rezydent

Zaba napisał(a):
Witam,
Kolego J_K_K proponuje zapoznać się z tematem a potem zabierać w nim głos i pisać bzdury...

Kolego Zaba - proszę przeczytać jeszcze raz co napisałem,
a potem wskazać literalnie co kolega uważa za bzdury - z rozróżnieniem,
co piszę ja, a co pisze autor artykułu.

Jak dotąd, nikt nie odpowiedział na pytanie czy Małopolska była informowana o planowanej inwestycji i czy był robiony i z jakimi wynikami audyt oddziaływania na środowisko ?

JKK

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19.06.2008, 6:56 
rezydent

Witam,
Jazz napisał(a):
... Tylko po co mowi sie tyle o limitach emisji tegoz wlasnie CO2 do atmosfery ? Czyzby nie cały CO2 był wyłapywany ? ...
Z tym osiedlem - srednim - domków jednorodzinnych to tez trochę ściema, ciemny lud to kupi ??

Jazz napisał(a):
...
w temacie, o którym mam jednak pewne pojęcie

Te dwa zdania się wzajemnie wykluczają

Dziękuję za polecenie mi strony CIRE ;) Widać wrzucił kolega w wyszukiwarkę hasło i to wyskoczyło jako pierwsze :) Z całym szacunkiem dla Pana Klemensa ale nie jest on jakimś wybitnym autorytetem w dziedzinie energetyki zawodowej...
Co kolega rozumie przez pojęcie
Cytuj:
... realne zagrozenie zanieczyszczeń (wszelkiej masci) wysyłanych mi mowolnie w stronę Oświęcimia przez nawet najnowoczesniejsze instalacje, ...."

?????
Cytuj:
Na chłodniach nieodległego Jaworzna III (PKE lub jak kto woli Tauron) wymalowali hasło 'Czysta energia'; tez nic nie trują ?
Chodzi o nową instalację odsiarczania spalin... Podtrzymuję dalej swoje stanowisko, iż gospodarstwa domowe spalające śmieci w przydomowych kotłowniach bardziej "trują" niż nowoczesne elektrownie zawodowe... Jak kolega myśli dlaczego tak dużo inwestuje się w proces likwidacji niskiej emisji? Proszę mi uwierzyć na słowo... słowo niska nie pochodzi w tym zdaniu od małej zawartości emisji ;)

Cytuj:
Powitajmy oklaskami nowa elektrownię za miedzą, postawmy sobie spalarnię smieci, 2 huty, zakład syntetycznej benzyny i chociaż małą kopalnię dowolnego surowca - ile miejsc pracy przybędzie ! Emigracja zarobkowa przejdzie do historii (przynajmniej w pewnych grupach zawodowych, niekoniecznie tych najlepiej wykształconych), emeryci będa mieli gdzie dorobić, nasz sympatyczny Prezydent będzie w końcu miał sukces i może nawet zostanie czlowiekiem roku 'Wprost' :) Bedzie super !

Oczywiście że powitajmy... cała reszta to frazesy do których kolega pozwoli nie będę się ustosunkowywał... Po raz kolejny świadczy to, że jednak nie znasz tematu...

Cytuj:
...Jest trochę bardziej przyszłościowych branż w które inwestuja mądrzejsi od nas, po cholerę radosnie pchać się w te brudniejsze ?

Tylko to wszystko jest tak skonstruowane że... bez energii elektrycznej nie da się nic zrobić...

J_K_K napisał(a):
Kolego Zaba - proszę przeczytać jeszcze raz co napisałem,
a potem wskazać literalnie co kolega uważa za bzdury
m.in o to
J_K_K napisał(a):
Co mi nawet po elektrowni, skoro linie energetyczne w terenie dalej są napowietrzne i w takim stanie, że dają przydział prądu na 16A max ??
Jeżeli to faktycznie będzie nowoczesny zakład (czego sobie i Państwu życzę), to nie zdziwcie się, jak przewidywane zatrudnienie sięgnie np. 50 osób max.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19.06.2008, 9:45 
rezydent

Zaba napisał(a):
m.in o to
J_K_K napisał(a):
Co mi nawet po elektrowni, skoro linie energetyczne w terenie dalej są napowietrzne i w takim stanie, że dają przydział prądu na 16A max ??
Jeżeli to faktycznie będzie nowoczesny zakład (czego sobie i Państwu życzę), to nie zdziwcie się, jak przewidywane zatrudnienie sięgnie np. 50 osób max.

Pozdrawiam

Ad 1. Podtrzymuję: przy budowie NOWEGO domu dostałem zapewnienie mocy na poziomie ~11 kW i rzeczonych 16A (w skrzynce na słupie mam bezpiecznik 16 (szesnaście) A).
W zasadzie po każdej większej wichurze, czy burzy jest krótszy lub dłuższy brak prądu - i w tym kontekście jedna czy więcej elektrowni nic nie zmieni,
dopóki ww. sieć nie będzie przebudowana (a póki co: Wadowice już się nie kwapiły, a Kęty jeszcze się nie kwapią).

Ad. 2 "np. 50 osób max." Ilość oczywiście przykładowa (np = na przykład)
W informacji prasowej nie ma nic o przewidywanym zatrudnieniu, natomiast przytaczanie argumentów, że ta inwestycja rozwiąże w takim czy innym stopniu problem bezrobocia (o ile w ogóle ono jeszcze jest), a zwłaszcza po tej stronie Wisły, uważam za chybione.
Z własnego podwórka mam przykład firmy, która zbudowana w latach 70-tych zatrudnia 500 osób (za "komuny" nawet 1 500), nowy oddział zbudowany ostatnio o 2x większych mocach miał zatrudniać 200 osób, natomiast przez (dzięki ?) robotyzację i automatyzację ilość pracowników zatrzymała się na ~100 osobach.

JKK

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19.06.2008, 10:04 
rezydent

Witam,
Ale nie mieszajmy wytwórców energii z dystrybucją... To czy ta elektrownia powstanie czy nie nie ma wpływu na sieci el-en w Polance... To są dwie odrębne sprawy zupełnie ze sobą nie powiązane...
Tłumaczyłem już powyżej... Nie porównywajmy zakładu produkcyjnego do elektrowni... Tu procesy automatyzacji nie zmniejszają zatrudnienia... Zresztą... Ja nic nie pisałem o bezrobociu ;) Zatrudnienie to najmniej istotny aspekt przy tej inwestycji...

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19.06.2008, 11:03 
rezydent

Zaba napisał(a):
Witam,
Ale nie mieszajmy wytwórców energii z dystrybucją... To czy ta elektrownia powstanie czy nie nie ma wpływu na sieci el-en w Polance...

Oczywiście, że nie mieszam - rozdział nastąpił juz jakiś czas temu.

Natomiast dokładnie - w kwestii ciągłości dostaw prądu, przynajmniej u mnie są inne priorytety. I tu wracamy do meritum, z którego wynika, że oprócz mniej lub bardziej czystych spalin ta elektrownia może nam nic nie przynieść ;-)

JKK

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]