KASZTELANIA.PL - PIERWSZY OŚWIĘCIMSKI PORTAL INTERNETOWY

FORUM DYSKUSYJNE
Teraz jest czwartek, 14.12.2017, 1:30

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 6.12.2005, 8:41 
zawodowy kasztelanin

Na takie coś się natknąłem ...

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,60935,3044059.html

Zwyczaj całowania kobiet w rękę odchodzi do historii. Jedne panie się cieszą, bo to staroświeckie i niehigieniczne, inne żałują, że w Polsce jest coraz mniej dżentelmenów. Czy walczyć o zachowanie tradycji, czy iść z duchem czasu? Całować czy nie?

Mojej ciotce, która 20 lat mieszkała w Londynie, najbardziej brakowało mężczyzn całujących ją w rękę. Gdy już się taki znalazł, okazywał się Polakiem, czasem Francuzem. W Polsce traktowała ten zwyczaj jak normę, na Wyspach długo nie wiedziała, jak podawać dłoń na powitanie. Gdy ciotka niedawno wróciła do ojczyzny, z przerażeniem stwierdziła, że zwyczaj całowania kobiet w rękę ginie i nad Wisłą. A przecież Polacy na całym świecie znani byli z szarmanckiego traktowania pań. Co się stało, że teraz zdecydowana większość płci brzydkiej ogranicza się tylko do podania kobiecie ręki? - To wpływ anglosaskich zwyczajów - odpowiada aktorka Hanka Bielicka. - A to, że przez stulecia żyliśmy nieco na uboczu Europy, spowodowało, że u nas pocałunek w dłoń dłużej się utrzymał.

Hance Bielickiej żal tego całowania: - Traktuję to jak rodzaj szacunku, a teraz młodzi tylko poklepują się na powitanie.

- Szkoda, że dziś to jest takie rzadkie, bo pocałunek w rękę sprawia mi wielką satysfakcję - wtóruje jej Natalia Jaworska, kasjerka z Warszawy.

Podobnie myśli Nelly Rokita, żona lidera Platformy Obywatelskiej, która ten zwyczaj zna również z Austrii: - To nie chodzi nawet o pocałunek, tylko o dotyk. Czuję się wspaniale, gdy mężczyźni całują mnie w rękę. Przecież to sama przyjemność.

Ale oczywiście jest też druga strona medalu. - To zupełnie niepotrzebne. Gdy para się już zna, to jeszcze mogę to zrozumieć, ale w oficjalnych sytuacjach uważam ten gest za zbędny - mówi projektantka mody Ewa Minge. Dodaje jednak, że dziś, gdy tak rzadko się to spotyka, mężczyzna całujący w rękę może się wydać oryginalny.

Do zanikania tradycji przyczyniają się zresztą sami Polacy.

- Razi mnie, gdy panowie ciągną dłoń często niższej od nich kobiety do swoich ust. Niektóre panie muszą wtedy zadzierać ramię bardzo wysoko - zdradza Martyna Wojciechowska, prezenterka TVN. Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że panie też potrafią zniechęcić do całowania. - Byłam świadkiem, jak jeden pan pocałował kobietę w nakremowaną rękę i dostał później uczulenia - opowiada z rozbawieniem Ewa Minge. Inne, nieprzywykłe do całowania kobiety tak energicznie podają rękę na powitanie, że mało który mężczyzna zdecyduje się ją pocałować.

I w tym tkwi prawdopodobnie główny powód przemijania zwyczaju, z którego jeszcze nie tak dawno byliśmy dumni - po prostu panowie, ale i panie, zapomnieli o zasadach savoir-vivre'u. Czas je sobie odświeżyć!

- Przede wszystkim należy pamiętać, że w towarzystwie kobieta pierwsza podaje dłoń mężczyźnie. Sposób, w jaki to robi, zazwyczaj zdradza, czy pozwala na pocałunek, czy nie - mówi były ambasador Polski w Egipcie Roman Czyżewski. Ale nic na siłę. Hrabia Wojciech Dzieduszycki twierdzi, że całować w rękę powinno się tylko te kobiety, do których czuje się szacunek. - Dostojne damy, żony dygnitarzy i kobiety zajmujące wysokie stanowiska mogę pocałować w rękę - wymienia hrabia. Nigdy jednak nie całował kobiet, których wcześniej nie znał. - Młodym Polakom radzę przede wszystkim uważać, kto przed nimi stoi. Jeśli jednak jest to bardzo młoda panienka, to nie zawracać sobie głowy ręką, tylko od razu całować w buzię - kończy hrabia Dzieduszycki. Całować więc czy nie? I w co?

Jacek Różalski, Gazeta Wyborcza, 2-12-2005

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 6.12.2005, 9:17 
często tu pisze

Moim zdaniem piękny zwyczaj :D
Pocałunków nigdy dość ;)
<rumienię się>

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 30.09.2007, 13:28 
często tu pisze

Dobry zwyczaj, a nie urawniłowka, gdzie kobiety zrównuje sie z męzczyznami. Komuniści, feministki i lesbijki chcieli by kobiety na traktory.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 3.10.2007, 7:17 
zawodowy kasztelanin

MarBo napisał(a):
Moim zdaniem piękny zwyczaj :D
Pocałunków nigdy dość ;)
<rumieni>

Jestem staroświecki. Całuję kobiety w rękę, a za stary żeby w buzię.
Pocałunek w reke to przejaw szacunku do kobiet. Okazywania szacunku dla drugiego człowieka - nigdy nie dość, przynajmniej do większości ludzi (kobiet jest więcej).Przy odhumanizowaniu relacji między osobnikami gatunku homo sapiens warto kultywowac zwyczaj, który większości paniom odpowiada, a nie szkodzi.
Bądźmy mili chociaz dla kobiet.One i tak mają za swoje :lol:

Pozdrawiam i żegnam
Całuję rączki MarBo

Tytuł:
PostNapisane: środa, 10.10.2007, 14:26 
często tu pisze

Ciekawe czy Panie mają jakąś opinię na ten temat?
Moim zdaniem wszystko zależy od formy. Jak widze jak robią to niektórzy oficjele (taśmowo często nie widząc komu ją całują) to mam wrażenie że znacznie lepiej byłoby wogóle sobie podarować ów zwyczaj. Zatem celbra a nie sztampa, tylko wtedy ma ono swój właściwy charkter i może być źródłem przyjemności dla całowanej. ;-)

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2.04.2009, 20:42 
obserwator

Uwielbiam całować frywolne szlichty w rękę!
ps. Zaraz przypomina mi się kawał...

Wchodzi starsza kobieta do autobusu i nie ma gdzie usiąść. Pyta się więc... Przepraszam czy są tu jacyś gentelmeni? Tak są, ale miejsc siedzących brak !!!

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 3.04.2009, 6:41 
prawie tu mieszka

Całowanie w rączkę:
http://www.youtube.com/watch?v=itx3VCVZjlI

... :)

Strefa czasowa: UTC [ DST ]